Sorun Giderme

SORUN GİDERME

1

Yazılımı yükleniyor ve çalışıyor ama yeşil izleme ışıkları yanmıyor.
 • TrackIR'ı doğru yükleyememişsiniz demektir. Bu hata genellikle yazılımı kurmadan önce TrackIR'ı bilgisayarınıza bağlarsanız meydana gelir. Bu sorunu gidermek için; öncelikle TrackIR'ın USB kablosunu bilgisayarınızdan çıkartın. "Bilgisayarım" 'a sağ tıklayın. Özelliklere gidin. "Aygıt Yöneticisi"ne tıklayın. USB Aygıtlara çift tıklayın. Eğer o listede "Bilinmeyen" veya "?" adında bir satır varsa o satırları silin ve TrackIR'ı yeniden takın. Eğer listede "ETC Tracker Board" görüyorsanız bu herhangi bir sorun teşkil etmez. Herşeyi kapatarak TrackIR'ı kullanabilirsiniz. Windows XP kullanıcıları, lütfen TrackIR Kurulum kitapçığındaki adımları takip ederek kurulumunuzu yeniden yapın.
   

 • TrackIR'ın algılama alanının dışında kalmış olabilirsiniz. Natural Point'in yazılımını açın, TrackClip'in şapkanıza doğru yerleştirildiğinden emin olun ve F12 tuşuna basarak bulunduğunuz noktayı yeniden kalibre etmesini sağlayınız bu herhangi bir sorun teşkil etmez. Herşeyi kapatarak TrackIR'ı kullanabilirsiniz. Windows XP kullanıcıları, lütfen TrackIR Kurulum kitapçığındaki adımları takip ederek kurulumunuzu yeniden yapın.

 

2

"Belirtilen Dosya Bulunamadı" hatası veriyor.
 • TrackIR'ın bilgisayar bağlantısının yerine tam olarak oturduğundan emin olun. Eğer USB uzatma kablosu kullanıyorsanız, tüm bağlantıları kontrol edin.
   

 • TrackIR'ı hatalı yüklemiş olabilirsiniz.
   

 • Eğer yazılımı kurmadanTrackIR'ı bilgisayarınıza taktıysanız aşağıdaki adımları izleyerek hatayı gideriniz. TrackIR'ın USB kablosunu bilgisayarınızdan çıkartın. "Bilgisayarım" 'a sağ tıklayın. Özelliklere gidin. "Aygıt Yöneticisi"ne tıklayın. USB Aygıtlara çift tıklayın. Eğer o listede "Bilinmeyen" veya "?" adında bir satır varsa o satırları silin ve TrackIR'ı yeniden takın. Eğer listede "ETC Tracker Board" görüyorsanız bu herhangi bir sorun teşkil etmez. Herşeyi kapatarak TrackIR'ı kullanabilirsiniz. Windows XP kullanıcıları, lütfen TrackIR Kurulum kitapçığındaki adımları takip ederek kurulumunuzu yeniden yapın.

3

 • TrackIR yazılımını çalıştırın. "Gelişmiş Ayarlar"a tıklayın. (Advanced Settings) "Kamera" (Camera) sekmesine tıklayın "Kamera Yönü" (Camera Rotation) hücresinin "0" sıfır olduğundan emin olun. 
   

 • TrackIR yazılımını çalıştırın. "Gelişmiş Ayarlar"a tıklayın. (Advanced Settings) "Profiller" (Profilles) sekmesinin altında yer alan "Invert X" "Invert Y" sekmelerinin seçili olmadığını kontrol edin.

 

Kafa takip sistemi ters yönde hareket ediyor.

4

 • TrackIR yazılımını çalıştırın. "Genel Ayarlar"'ın altında yer alan "Yumuşatma" (smoothing) ayarını değiştirin.

Kafa takip sistemi çok hızlı
veya kesik kesik algılıyor.

5

Yazılım sorunsuz yüklendi ama
TrackIR imleci hareket etmiyor.
 • TrackIR yazılımını çalıştırın, "Genel Ayarlar"ın altındaki "Takip Hedefi" (Tracking Target) sekmesinin altından kullanmış olduğunuz TrackClip sistemini seçin.
   

 • TrackIR yazılımını çalıştırın ve tam ekran yapın. "Durum" (Sağ alt köşede) "Pause" açıksa, F9 tuşuna basarak durdurmayı kapatın.

6

Bilgisayar her açıldığında TrackIR yazılımı açılıyor.
 • TrackIR yazılımını çalıştırın, ana ekranın sol üstünde bulunan "Takım Anahtarı" logosuna tıklayın. "Başlangıçta Çalıştır" (Run at Startup) işaretini kaldırın.

7

TrackIR'ın algılama hızını değiştirmek istiyorum.
 • TrackIR yazılımını çalıştırın. Sol taraftaki "Hareket Kontrol" (Motion Control) menüsünden hareket algılama hızını (Speed) dilediğiniz algılama hızına ayarlayın.