Nasıl Çalışır?

TrackIR Nasıl Çalışır?

Sandalyenizde otururken kafanız ile yapacağınız ufak hareketler, oyunun içine kusursuz bir şekilde aktarılacaktır.
 

TrackIR yazılımı, kafanızı çok fazla oynatmadan, ufak hareketleri bile kusursuz bir şekilde yakalar.

Bu sayede kafanızı oynatırken ekran görüntüsü görüş açınızın dışına asla çıkmayacak. 

TrackIR kafa takip sisteminin nasıl çalıştığını anlamak için, aşağıdaki Flash Demo’yu inceleyiniz.

 

Kafa hareketleriyle görüntüyü yönetmek?

3B ortamda kafanızı 6 farklı açıda hareket ettirebilirsiniz. Bunların 3 tanesi kafanızı yatırarak, 3 tanesi de kafanızı çevirerek gerçekleşir. 

 

Bu 6 hareketin teknik olarak adı
“6 Açıda Özgürlük” (6 Degrees of Freedom) yada 6DOF da diyebilirsiniz. Gerçek 6DOF desteği, rakiplerine göre TrackIR için en önemli özelliklerindendir.

Geniş Açı...

TrackIR Enhanced Modu: 

Oyun üreticileri, TrackIR desteği için, TrackIR kodlarını direkt olarak oyunların içine eklerler. Bu tarz oyunlara TrackIR Enhanced oyunlar denir.
Desteklenen oyun listesi için
buraya tıklayınız. 

 

TrackIR, kullanılırken  fare, klavye joystik gibi cihazları asla etkilenmezler. Parmaklarınız ile kontrolü sağlarken, kafa hareketlerinizle de etrafınıza özgürce bakabilirsiniz.

Bu deneyime kısaca "VR fishtank"  VR Akvaryum etkisi denir.

Çünkü özel bir donanım yada ek bir cihaz giymenize gerek kalmaz.
Bütün algılama sadece hareket yakalama yöntemi ile gerçekleşir. TrackIR’ın amacı, oyun görüntünüzü olabildiğince doğal olarak size yansıtabilmektir. Ekrana baktığınızda TrackIR kullandığınızı unutacaksınız çünkü ekrana bakmak, size sanki 3B bir pencereden dışarıya bakmak gibi gelecek.

 

Normal ekran ile 3B etkisi: 
Kişiselleştirme bu işin anahtarı: 

TrackIR’ın fare ve joyistik’e göre en büyük avantajı, kişiselleştirilebilmesi. 6 açıdaki hareketlerinizi oynadığınız oyuna göre özgürce kişiselleştirebilirsiniz. Sağ/Sol hareketlerinizi hızlandırarak, kafanızı ufak bir açı ile çevirmeniz oyun içerisinde 180 derece dönmenizi sağlayabilir. Aynı zamanda Yukarı/Aşağı hareketlerinizi de yavaşlatabilirsiniz, bu sayede araba yarışı oynarken dikkatinizi dağıtabilecek Yukarı/Aşağı hareketlerini ortadan kaldırabilirsiniz. 

 

2DOF oyunlarda bile 6DOF desteği:

TrackIR, 3B ortamda kafanızın tam olarak nerede durduğunu algılar. Ama piyasadaki her oyun bunu ne yazık ki desteklemez, bunun başlıca sebebi, TrackIR’dan önce bu hareketleri algılayabilecek ucuz ve kolay bir çözümün olmayışıydı. Ama TrackIR tam olarak ne yaptığını bildiği için, artık oyunların kontrolleride kolaylaşıyor.


Örneğin; kafanızı sağa doğru kaydırmak, kafanızı sağa doğru yatırmak anlamına gelmemektedir.. İşte bu sadece 6DOF özelliğinden özgürce yararlanabileceksiniz.